Horoskop Polski – makabryczne archetypy narodowe

Oto horoskop Polski. Siedemdziesiątej rocznicy Powstania Warszawskiego towarzyszy narastająca świadomość zbrodniczego absurdu, jakim ono było. I to dobrze. Ale z drugiej strony powstanie to wpisuje się w dość czytelny sposób w pokrętny świat polskich archetypów narodowych. Otóż jednym z jego symboli jest ogólnie znany pomnik małego powstańca. Symbol tak wymowny, że swego czasu umieściłem go nawet na obrazkowym horoskopie Polski jako poglądowe wyjaśnienie znaczenia polskiego Marsa w Rybach.
Horoskop Polski

Kiedy dziś patrzę na tę ikonkę w towarzystwie dziewięciu innych, to widzę wyraźnie, kim jest w kontekście Powstania Warszawskiego ten Saturn w końcówce Wodnika, którego interpretowałem jako symbol polskiego warcholstwa, złotej wolności i nieodpowiedzialności politycznej. To są ci politycy i dowódcy, którzy podjęli decyzję o wybuchu powstania, stając się katami powstańczej młodzieży i cywilnej ludności Warszawy.

W imię czego? Popatrzmy na tę Czarną Madonnę z Dzieciątkiem jako Wenus w Raku na samej górze horoskopu, na Maryję Królową Polski o Persefonicznym obliczu. Horoskop pokazuje, że jest ona w Polsce głównym przedmiotem kultu religijnego, a w ogólniejszym znaczeniu wyraża też archetyp Matki Polki, powiązany, oczywiście, jak najściślej ze stereotypem Polaka-Katolika.

Nietrudno więc będzie teraz skojarzyć to Dzieciątko, małego Jezuska, z małym powstańcem warszawskim. Otóż Jezus Chrystus jako centralna postać chrześcijaństwa może być traktowany rozmaicie. Na przykład z wielkim respektem, jako Chrystus Pantokrator, jeden z kanonów ikony prawosławnej, którego Magdalena Walulik na jednym ze swoich dawnych obrazów przedstawiła jako Wielkiego Rozgrywającego, mającego wpływ na losy świata.

 ND24222

Ale można go również zinfantylizować, umieścić u boku Mamuśki i w jej cieniu – i to właśnie jest charakterystyczna cecha polskiego katolicyzmu. Horoskop Polski pokazuje w sposób dość czytelny symboliczną logikę występującego w nim martyrologicznego układu. Jeżeli władca Czarnej Madonny w Raku, Księżyc, dusza narodu, występuje w kontekście drogi krzyżowej, to wątek śmierci Jezusa przeniesiony zostaje niejako automatycznie na Maryję, przez co nabiera ona tego Persefonicznego charakteru, i na Dzieciątko u boku Czarnej Madonny, które w rezultacie przemienia się … w małego powstańca. Czarną Madonnę w kontekście śmierci Jezusa przedstawiłem w „Tarocie Apokalipsy” na wielkim arkanie XIII Śmierć:

Wielkie 13 Smierc

Jaki jest sens tego makabrycznego kręgu archetypów? Wyjaśnia go najlepiej Juliusz Słowacki w „Królu Duchu”. Jako Króla Ducha interpretuję Jowisza w Skorpionie, który jest władcą umęczonego Księżyca w Strzelcu. Naród polski jest „na wejściu” za miękki, trzeba go ukształtować, sprawić, żeby stwardniał, a najlepszym środkiem do tego jest katowanie go aż do skutku i systematyczne przelewanie polskiej krwi. Logika jest tu taka, że im więcej krwi przelewanej przez młodych mężczyzn (Mars w Rybach), synów Mamuśki Ojczyzny/Maryi, tym bardziej potężnieje dusza narodu (Chrystusowy Księżyc w Strzelcu, podstawa polskiego mesjanizmu narodowego), na co wskazuje kwintyl (72°) między Marsem a Księżycem.

Działanie Króla Ducha (Jowisza w Strzelcu) jest plutoniczne. Łatwo zauważyć, że w momencie wybuchu powstania warszawskiego Słońce (9°14ʼ35” Lwa) było w koniunkcji z Plutonem (8°22ʼ07” Lwa), a midpunkt tej koniunkcji (8°48ʼ21” Lwa) był na polskim Plutonie (8°46ʼ47” Lwa), bo też był to taki okres, kiedy zarówno Pluton, jak i Neptun powróciły do swoich pozycji w horoskopie Polski, tworząc ze sobą transformacyjny aspekt 2/13 (= 55°23ʼ04.62”). Pluton toczy się jak czołg, miażdżąc wszystko, co mu stanie na drodze. Można by więc rzec: „Jak czołg przetoczył się sierpień (wrzesień i październik) naszej Warszawie przez piersi … a panowie w Londynie palili cygara i popijali whisky…”. No cóż, czekamy na ciąg dalszy działalności Króla Ducha, ożywieni nadzieją, jaką dają słowa innego narodowego wieszcza wypowiedziane w „Dziadach”: „A wiesz ty, co będzie z Polską za lat dwieście?”. To już nie tak długo. Polecam także wpis na blogu Magdaleny z okazji rocznicy powstania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s