Bóg jest Miłością – komentarz do wykładu Jana Witolda Suligi

Wczoraj, 31.01.2015, w warszawskim Tarabuku odbył się wykład Jana Witolda Suligi na temat kabały. Wykład ten został zapowiedziany jako inauguracja całego cyklu poświęconego kabale i odpowiednio do tego miał charakter ogólny i dotyczył rzeczy elementarnych. Po godzinnym wykładzie były liczne pytania do prelegenta i dyskusja. Nagranie z tego spotkania zostanie niebawem udostępnione w sieci dzięki niezawodnemu Tadeuszowi Serwatce.

Jednym z głównych wątków wykładu i dyskusji była gematryczna ekwiwalencja (taka sama wartość liczbowa = 13) hebrajskich słów oznaczających „jeden” (echad) i „miłość” (ahabah) – ekwiwalencja zawierająca sugestię, że Jeden Bóg jest Miłością.

Miałem zamiar w dyskusji rozwinąć trochę na sposób kabalistyczno-filozoficzny ten ciekawy wątek, ale zdążyłem jedynie zasygnalizować dwa wątki. Pierwszy dotyczący ciekawej paraleli ze spekulacją Jakoba Böhme, który pierwszym określeniem Absolutu (Ungrund, Nic) czyni żądzę (Sucht, rzeczownik wywodzony przez niego od suchen = szukać). To Nic jest dynamiczne, dąży bowiem do Czegoś, szuka Czegoś, a ponieważ niczego nie ma, więc ostatecznie znajduje to Coś w sobie samym jako w tym dążeniu. W ten sposób Absolut staje się odniesieniem do samego siebie.

Jak się ma żądza do miłości? U Böhmego sprawa jest dokładnie wyjaśniona: żądza jest określeniem Ojca (Boga w gniewie, który uzyskuje życie w formie ciemnego, niszczącego ognia), a miłość – Syna (Boga w miłości, który jest światłem powstającym w rezultacie sublimacji ciemnego ognia). Omawia on to dokładnie m.in. w swoich „Sześciu punktach teozoficznych”, a ja to obszernie komentuję w swojej przedmowie do tej rozprawki (książka ma już dodruk).

Drugą sprawą, którą zasygnalizowałem, był szczególnego rodzaju związek między gematryczną wartością (13) hebrajskich słów oznaczających „jeden” i „miłość” a wartością liczbową tetragramu, która wynosi 26 = 13 x 2. Jest w tym sugestia, że Jeden Bóg jest czymś jednym dzięki odnoszeniu się do samego siebie, czyli dzięki temu, że istnieje dla samego siebie. Ma więc w sobie podwojenie i w tym podwojeniu może być miłością, o ile miłość zakłada właśnie odnoszenie się do czegoś – najpierw do samego siebie.

Nie zdążyłem jednak pokazać trzeciego tropu zawartego w ekwiwalencji: Jeden = Miłość = 13. Otóż 13 może się z pewnością skojarzyć kabaliście chrześcijańskiemu z jednością w trójcy, w której jedność jest określeniem nadrzędnym, gdyż jedynka jest w tym zapisie (w systemie dziesiętnym) określeniem o jeden rząd wyższym niż trójka. I tu przypomniałem sobie, że napisałem kiedyś rozprawkę kabalistyczną (choć daleką od jakiejkolwiek kabalistycznej tradycji) pt. „Ezoteryczny sens pierwszego wersetu Księgi Rodzaju”, w której z moich spekulacji też ta Trójca się wyłaniała.

Czwartym tropem zawartym w ekwiwalencji Jeden = Miłość = 13 jest jedność w podwojeniu rozumianym jako 1 + 12, w którym jeden to Bóg jako Oblubieniec a 12 to dwanaście domów Izraela jako Oblubienica. Ten sam układ występuje zresztą w chrześcijaństwie jako 1 Jezus + 12 apostołów. Odsyła on do systemu dwunastkowego, znanego choćby jako podział roku na 12 miesięcy, czy też ekliptyki na 12 znaków zodiaku. Jest to cykl, w którym 13 element jest na powrót pierwszym elementem. Jeśli traktujemy ten cykl jako spiralę, to trzynaście byłoby wyższym gradientem jednego. W tym sensie gematryczna wartość hebrajskiego słowa „jeden” wskazywałaby od razu na to, że jedność urzeczywistnia się na coraz wyższych gradientach: 1, 13, 25, 37, 49, 61, 73…

Siódmy element tego ciągu, 73, to gematria hebrajskiego słowa „Chochma”, oznaczającego Mądrość, która zbudowała swój dom na siedmiu kolumnach… Ale dość już na dzisiaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s