1 maja w albumie rodzinnym

Mam w albumie rodzinnym zdjęcie z pochodu pierwszomajowego w Warszawie w roku 1956. Pamiętam z tych czasów, że pochód na przemian maszerował i stawał. Na zdjęciu pochód stanął. Widać na nim fragment kolumny Uniwersytetu Warszawskiego, a dokładniej – Wydziału Filozofii. Od prawej: Andrzej Nowicki (mój ojciec, 37 lat), Kinga Nowicka Lohmann (moja siostra, 8 lat), Światosław Nowicki (ja, 9 lat), w drugim szeregu (w berecie) profesor Tadeusz Kroński (50 lat, na dwa lata przed śmiercią) i jako pierwsza z lewej chyba jakaś studentka filozofii.

1maja

Ojciec trzyma za rączkę córeczkę i spogląda z ukontentowaniem na studentkę. A za moimi plecami stoi – najwyraźniej wyższy ponad takie fascynacje – profesor Tadeusz Kroński, zwany przez uczniów i przyjaciół „Tygrysem”. I pewnie nie wie, bo i skąd miałby wiedzieć, że połączy nas po latach postać wielkiego filozofa niemieckiego, Georga Wilhelma Friedricha Hegla.

Tadeusz Kroński wywarł ogromny wpływ na powojenną recepcję filozofii Hegla w Polsce, zawężając ją praktycznie do filozofii dziejów. Stało się tak pewnie po części z racji jego przedwczesnej śmierci. Gdyby pożył dłużej i napisał coś również na temat innych obszarów Heglowskiego systemu, być może Hegel trochę szerszym nurtem wlałby się do głów polskich marksistów i antymarksistów. Nie ma co jednak dywagować, co by było gdyby. Fakty są takie, że kiedy w popularnej serii wydawniczej „Myśli i Ludzie” ukazał się tomik poświęcony Heglowi, jego omówienie ograniczyło się do znanego eseju Krońskiego na temat Heglowskiej filozofii dziejów i do nader lakonicznego uzupełnienia profesora Baczki na temat innych części systemu Hegla.

Żeby więc sprawiedliwości dziejowej stało się zadość, ja ze swej strony zignorowałem z kolei prawie całkowicie filozofię dziejów Hegla.

I tyle refleksji starszego pana z okazji święta 1 maja.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s